Archbishop Anthony Muheria

Archbishop Anthony Muheria

Catholic Archbishop of the Archdiocese of Nyeri

Born in Murang’a Kenya on 27th May 1963. Third born of eight siblings.

Actual Responsibilities
Catholic Archbishop of the Archdiocese of Nyeri
Chairman, Pastoral and Lay Apostolate, Youth Apostolate, Kenya Conference of Catholic Bishops (KCCB)
Chairman, KCCB Anti-Corruption Campaign Committee

Qualifications
Bachelors of Science, Civil Engineering (hons) University of Nairobi
Licentiate, PHD in Dogmatic Theology, University of Holy Cross, Rome

Education
University of Nairobi, 1981-1984
University of Holy Cross, 1989 – 1995

Ecclesiastical Responsibilities
Ordained Priest in 13th June 1993 for the Prelature of Opus Dei.
Liturgical Master of ceremonies in charge of preparation of several National celebrations
Appointed Bishop of Embu on 15th November 2003; Consecrated Bishop 10th January 2004.
Appointed Bishop of Kitui on 10th August 2008.
Appointed Trustee of Catholic University of Eastern Africa, 25th July 2014.
Appointed Archbishop of Nyeri, 23rd April 2017

Bishops Synods Attended
Synod on the Eucharist October 2005
Synod on the Word, October 2007
Synod on the Youth, October 2018

Other National Responsibilities
Chair, Interfaith Covid Council for Reopening of places of Worship
Member of Judicial Service Commission February 2011 – April 2011